site-logo

„Przysięga Czuwających” – powieść fantasy.

8 maja 2023
Picture of Blog Testimonia
Blog Testimonia
Blog poświęcony tematyce biblijnej oraz historii i literaturze wczesnego chrześcijaństwa w oparciu o metodę historyczno-krytyczną. Naszym celem jest popularyzacja wiedzy uczonych badaczy.
PrzysięgaCzuwających

Spis treści

Czytelnicy naszego bloga wielokrotnie już mieli okazję spotkać się w jego ramach z 1 Księgą Henocha. Poświęciliśmy jej wiele artykułów, wprowadzających w popularną tematykę upadłych aniołów Czuwających, którzy zgrzeszyli z ziemskimi kobietami; kwestię pochodzenia tytułowego proroka z okolic góry Hermon; w końcu mały cykl o Apokalipsie Zwierząt pisanej w czasach machabejskich. O niej też traktował podcast pt. “Pismo zapomniane przez Kościół” wykonany we współpracy z Fundacją Panteon.

Pismo to inspirowało nie tylko naszą ciekawość naukową. Owocem literackiej pracy jednego z autorów bloga, Dawida Opali, stała się powieść o tytule „Przysięga Czuwających”.

Jest to fantastyka z kategorii young adult, łącząca w sobie wątki nadprzyrodzonego romansukryminału i traktatu teologicznego.

Jak Czytelnik się pewnie domyśla na pierwszy rzut oka – opowiada właśnie o owych anielskich bohaterach (czy może raczej: arcyłotrach) rodem z 1 Księgi Henocha i całej pochodzącej od niej literatury. Tytułowa przysięga zaś to ta sama, o której można przeczytać w 1 Hen 6,4-5. Prócz wpływów 1 Hen uważne oko może dostrzec motywy z innych utworów okresu drugiej świątyni (np. Księgi Jubileuszów) czy midraszy poruszających anielską tematykę. Nie brakuje też dyskusji z bliższą naszym czasom literaturą czy filozofią. Choć utrzymana w tonie powieści dla młodzieży o młodzieży, nie stroni od brutalności oraz bardzo poważnych i bolesnych tematów.

Prezentujemy ten utwór Czytelnikom również po to, aby na tym przykładzie pokazać, jak ogólnie pojęty temat naszej pracy na tym blogu – czyli starożytna literatura okołobiblijna – pozostaje żywa również dzisiaj. W pewien sposób powieść ta sama stanowi, nomen omen, testimonium zbudowane z tysiącletnich elementów kultury religijnej i filozoficznej, które kolejny z autorów po raz kolejny zebrał, zredagował i stworzył z nich coś nowego. Tak samo, jak to robiono przez poprzednie, nieprzeliczone wieki; tym razem zaś w celach beletrystycznych.

„Przysięga Czuwających” dostępna jest aktualnie w formie audiobooka na stronie Audioteka.pl:
https://audioteka.com/pl/audiobook/przysiega-czuwajacych

w formie ebooka (w formatach epub i pdf) na stronie Legimi.pl:
https://www.legimi.pl/ebook-przysiega-czuwajacych-dawid-opala,b1008556.html

– w obu miejscach jest możliwość skorzystania z darmowej próbki tekstu, do czego również zachęcamy –

oraz w formie drukowanej na Allegro, u samego autora:

https://allegro.pl/oferta/przysiega-czuwajacych-dawid-opala-13831849928

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Spis treści
Najczęściej czytane
0
Podziel się swoimi przemyśleniamix